Jak zostać psychologiem?

Autor: | Opublikowane w Zdrowie Brak komentarzy

W pewnym momencie nadchodzi czas wyboru swojej drogi życiowej. Nie jest to wcale takie łatwe, ponieważ przy wyborze swojej drogi życiowej należy brać pod uwagę różne aspekty. Jednym z zawodów, który ma przyszłość i który warto rozważyć, jest psychoterapeuta, czy też inaczej mówiąc psycholog.

Czym zajmuje się psycholog?

Jest to osoba, która pomaga rozwiązywać różne problemy natury psychicznej. Nie jest to jednak tak jak niektórzy myślą, ograniczenie jedynie do pracy z osobami z problemami, czy osobami chorymi psychicznie. Często jest to również praca w korporacjach, w szkołach, czy w różnych agencjach reklamowych. Opiera się ona często na doradztwie z zakresu psychologii i reakcji ludzkich na różne zjawiska.
Psycholog to osoba, która znalazłaby pracę praktycznie w każdej firmie, ponieważ dzięki lepszej znajomości ludzi, może przekładać swoją wiedzę i umiejętności na różne płaszczyzny. Dobry psycholog będzie umieć nauczyć, jak skutecznie zdobywać wiedzę, lecz również będzie wiedział, jak przeprowadzić kampanię marketingową w taki sposób, by przyciągnęła jak najwięcej osób do siebie.

Praca psychologa nie opiera się więc tylko na kontakcie z ludźmi chorymi, czy takimi z problemami, lecz w dużej mierze również na innych zadaniach.

Czy łatwo jest zostać psychologiem?

Jest to sprawa indywidualna, czyli wygląda to tak, jak z każdym innym zawodem. Każdy ma predyspozycje do czegoś innego i powinien spełniać się w tym, co najbardziej lubi. Jeśli kogoś interesuje człowiek od strony psychologicznej i już, zanim zacznie uczyć się w tym kierunku, zacznie poznawać tajniki mózgu człowieka, to na pewno można stwierdzić, że ta osoba nadaje się na psychologa. Jednak jeśli ktoś pragnie zostać psychologiem tylko dlatego, że jest to zawód szanowany, czasem dobrze płatny i dodatkowo jest to duży prestiż, to po prostu nie nadaje się do tego zawodu.

Profesję psychologa należy czuć całym sercem, ponieważ jest to nieustanna praca z ludźmi, nieraz ponad swoje siły i z wielkim obciążeniem psychicznym. Tylko osoba, która naprawdę chciała zostać psychologiem, wytrzyma te wszystkie trudności. Należy także pamiętać, że nieodłącznym warunkiem tego, aby zostać psychologiem, jest między innymi skończenie pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich z zakresu psychologii, a także ukończenie kilkumiesięcznego stażu. Dodatkowo mianem psychologa możemy kogoś obdarzyć dopiero wtedy, gdy zostanie wpisany na listę Regionalnej Izby Psychologów. W tym momencie absolwent psychologii może w pełni realizować się w swoim zawodzie, bez żadnych przeszkód.