Masaż limfatyczny

Autor: | Opublikowane w Uroda Brak komentarzy
Uczucie ciężkich nóg, opuchnięte ze zmęczenia stopy i łydki, czy pojawiające się na nogach pajączki – ten problem dotyka dziś coraz więcej osób. Dlatego warto wiedzieć, że niezwykle skuteczny w walce z tymi objawami bywa masaż limfatyczny.

Zaburzony przepływ limfy i krwi

Układ limfatyczny pełni w organizmie niezwykle ważne funkcje. Krążąc po nim, niczym powietrze po wolnej przestrzeni, dociera do każdej komórki i tkanki organizmu, zbierając z nich zalegające toksyny i dostarczając w odpowiednim stężeniu szeroki wachlarz substancji odżywczych. Podobnie działa układ krwionośny. Dlatego też, gdy przepływ krwi i limfy jest utrudniony, warto zdecydować się na masaż.

Wskazania do masażu

Masaże limfatyczne dedykowane są tym wszystkim osobom, które na co dzień mają problem z ciężkimi, zmęczony nogami. Są to zarówno kobiety po porodzie, osoby pracujące w pozycji stojącej, czy osoby po intensywnym wysiłku fizycznym. Taki masaż usprawnia przepływ krwi i limfy, redukując ból, usprawniając wchłanianie się siniaków, czy przywracając uczucie lekkości.

Idealny na cellulit

Ze względu na swoje właściwości, masaż limfatyczny polecany jest również kobietom, które zmagają się z cellulitem. Pomarańczowa skórka będąca efektem wadliwej polimeryzacji tkanki łącznej wymaga kompleksowego działania. A zapewnia je profesjonalny masaż, który przy użyciu odpowiednich kosmetyków pozwala odwrócić powstałe reakcje chemiczne.

Technika masażu

Masaże limfatyczne wykonywane są zarówno metodą manualną, jak i przy użyciu specjalnych urządzeń. Podczas masażu manualnego masażysta powolnymi płynnymi ruchami ugniata wymagające drenażu okolice. Nieco inaczej wygląda pneumatyczny masaż sekwencyjny. Wówczas nogi wsuwane są do specjalnych nogawek, do których naprzemiennie wpompowywane jest powietrze, a następnie spuszczane. Z reguły nie powoduje to żadnego dyskomfortu. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy nogi są bardzo opuchnięte. Wówczas też można odczuwać niewielki ból czy nieprzyjemne ściskanie.

Masaż limfatyczny, choć doskonale działa na usprawnienie przepływu krwi i limfy, nie powinien być jedynym sposobem do walki z problemem. Najlepiej, jeśli połączymy go ze zmianą trybu życia, czyli włączymy do niego nieco aktywności i zadbamy o dietę.