Najciekawsze miasta w Polsce

Autor: | Opublikowane w Poradnik Brak komentarzy

Ponadtysiącletnia historia Polski fascynuje nie tylko Polaków, ale także zagranicznych turystów, którzy każdego roku masowo przyjeżdżają poznawać różne zakątki naszego kraju. Najwierniejszym i najciekawszym odbiciem losów każdego państwa są natomiast ich miasta, których zabytki są śladami dawnych lat. Nie dziwi więc, że miasta przykładają należytą uwagę do troski o stan obiektów historycznych, a także dbają o rozwój turystyki. Jakie zaś miasta w Polsce warto zobaczyć?

1. Warszawa– stolica kraju to obowiązkowe miejsce do zobaczenia przez każdego Polaka, lecz jej urok zachwyci również każdego obcokrajowca. Liczne zabytki, które znajdują się na jej terenie, pochodzą z okresu od czasów oświecenia (na przykład Łazienki) aż do lat wojennych. Świetne są także warszawskie muzea i inne atrakcje turystyczne.

2. Kraków– to dawna stolica Polski, którą także trzeba odwiedzić. Jego najbardziej znane obiekty takie jak Wawel, Kościół Mariacki, starówka czy Barbakan co roku przyciągają rzesze turystów. Warto jednak nie tylko zobaczyć najpopularniejsze miejsca tego miasta, lecz także poznać jego spokojniejszą, bardziej zwyczajną część- na przykład stare krakowskie uliczki, przy których znajdują się zabytkowe kamienice. Mają one niesamowity klimat i urok.

3. Gdańsk– dawniej był jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w Europie- jak ciekawą ma więc historię! Jego kamienice, zabytkowe uliczki, nietypowy rynek, a przede wszystkim żuraw znajdujący się przy porcie są śladami jego niezwykłej przeszłości, dlatego trzeba je zobaczyć. Ważnym punktem tego miasta jest także stocznia, w której rozgrywały się najważniejsze wydarzenia ubiegłego wieku.

4. Poznań– to stolica zachodniej części Polski, która kojarzy się przede wszystkim ze starymi wielkopolskimi kamieniczkami. Warto pamiętać, że Poznań był jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków zaboru pruskiego, a jego industrialny charakter i pamiątki z tamtych czasów są widoczne do dzisiaj. Miejscem godnym uwagi w Poznaniu jest także uniwersytet, jaki jest jednym z najlepszych ośrodków naukowych w kraju.

5. Wrocław– jedno z największych miast na Śląsku, które także warto odwiedzić. Najbardziej znany jest ze swoich krasnali, czyli małych figurek, które znajdują się na starówce. Intrygująca jest nie tylko jego historia, ale także nowoczesny charakter, jaki dzisiaj wyróżnia go na mapie Polski.

6. Lublin– nawiązujący nieco do charakteru Kresów Wschodnich jest jednym z najbardziej znanych miast wschodniej części kraju. Podróżowanie w jego okolicach będzie świetną przygodą, ponieważ na tych terenach znajdują się zarówno zabytki z czasów panowania pierwszych Piastów, jak i z XIX i XX wieku, kiedy Lubelszczyzna była ważnym ośrodkiem naukowym.